Προσωπική Σελίδα του Απόστολου Σπάση

Ονοματεπώνυμο: Σπάσης Απόστολος
Ιδιότητα: Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό (Ε.Ε.Π.)
Γνωστικό αντικείμενο: Κλινική Εργοφυσιολογία
Τομέας: Άσκηση & Υγεία
Εργαστήριο: κατ. "Κλινικής Εργοφυσιολογίας & Φυσιολογίας της Άσκησης"
Τηλέφωνο: +30 25310 39723, 39649
E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Προσωπική ιστοσελίδα:
Γραφείο:  Β2-8
Ώρες ακρόασης φοιτητών:

Δε, Τε, Πα: 18:00-20:00μμ

Τρ, Πε: 11:00-13:00μμ

Διδασκόμενα μαθήματα
Χειμερινό εξάμηνο:
Προπτ. Ν114 - ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ (20004213)
Προπτ. Ν117 - ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ (20004216)
Προπτ. Ν332 - ΚΛΙΝΙΚΗ ΕΡΓΟΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ

Εαρινό εξάμηνο:
Προπτ. Ν148 - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ
Προπτ. Ν313 - ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ                                                                                               Προπτ. Ν547 - ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΆΣΚΗΣΗ                                                                       Προπτ. Ν165 - ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ                           Προπτ. Ν087 - ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ (20004959)
Μετ. Ν737 - Μεταβολικές Παθήσεις και Αποκατάσταση: Πρόληψη-Παρέμβαση - Αποκατάστασ                     Μετ. Φ104 - Καρδιαγγειακό / Αναπνευστικό σύστημα & Άσκηση                                                         Μετ. Κ103 - Καρδιαγγειακές / Μεταβολικές Παθήσεις & Άσκηση

Επιστημονικά (ερευνητικά) ενδιαφέροντα

• - ΑΣΚΗΣΗ & ΧΡΟΝΙΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ

Σύντομο Βιογραφικό
Σπουδές:                                                                                                                                                 1992: Πτυχίο Φυσικής Αγωγής από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Παράρτημα Σερρών)                                                               1996: Μεταπτυχιακό δίπλωμα σπουδών από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης, με ειδικότητα προπονητική                                                              2003: Διδακτορικό Δίπλωμα στη Φυσική Αγωγή από το Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Δ.Π.Θ. στον τομέα της Εργοφυσιολογίας με ειδίκευση στην Αποκατάσταση Καρδιοπαθών            2007: Μεταδιδακτορική έρευνα στα πλαίσια του ΠΥΘΑΓΟΡΑ ΙΙ με τίτλο ερευνητικής μελέτης: «ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ: Μελέτη της Συστηματικής Άσκησης στην Αγγειακή Λειτουργία (Αγγειοδραστικότητα) ασθενών με Αγγειοπάθειες».

Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό στη Σχολή Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (Σ.Ε.Φ.Α.Α.–Δ.Π.Θ.) με γνωστικό αντικείμενο ‘’Κλινική Εργοφυσιολογία’’. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζοντας στη μελέτη των άμεσων και μακροχρόνιων προσαρμογών της άσκησης (αερόβιας, ενδυνάμωσης, διαλειμματικής) σε βασικούς παθογενετικούς βιοχημικούς, καρδιομεταβολικούς και ενδοθηλιακούς παράγοντες σε άτομα με χρόνιες παθήσεις. Είναι μέλος επιστημονικών φορέων και έχει δημοσιεύσει περισσότερα από 30 άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά στην Ελλάδα και στο εξωτερικό (h-Index=5), εστιασμένα στη θεραπευτική άσκηση.

Επιστημονική εμπειρία:                                                                                                        Υπεύθυνος εκπαιδευτής σε άτομα με χρόνιες παθήσεις μέσα από τον σχεδιασμό, την εφαρμογή, την επίβλεψη και την εκτέλεση προγραμμάτων καρδιομεταβολικής αποκατάστασης μέσω της άσκησης.

Ερευνητικό έργο:

1. -

Κυριότερες δημοσιεύσεις:

1. Volaklis KA., Christodoulos AD., Spassis AT., Volakli EA., Kougioumtzidou OC., Tokmakidis SP., (2004). Anpassungen nach körperlichem Training und Detraining bei Patienten mit koronarer Herzkrankheit (Effects of training and detraining in patients with coronary artery disease). Journal für Kardiologie 2004; 11(9): 363-368.

2. Volaklis KA., Spassis AT., Tokmakidis SP., (2007). Land versus water exercise in patients with coronary artery disease: ‘’effects on body composition, blood lipids and physical fitness’’. American Heart Journal 154: 560.e1-560.e6.
  3. Tokmakidis SP., Spassis AT., Volaklis KA., (2008).Training, detraining and retraining effects after a water-based exercise program in patients with coronary artery disease. Cardiology 111: 257-264.
  4. Touvra AM., Volaklis KA., Spassis AT., Zois CE., Douda HT, Kotsa K., Tokmakidis SP., (2011). Combined strength and aerobic training increases transforming growth factor-β1 in patients with type 2 diabetes. Hormones, 10(2): 125-130.
  5. Zelenitsas, C., Kalapotharakos, V., Mitrotasios, M., Spassis, A., Tokmakidis, S., (2014). The impact of detraining and cessation of training on aerobic performance in soccer players. Cultura, Ciencia y Deporte
  6. Smilios I., Tsoukos P., Zafeiridis A., Spassis A., Tokmakidis SP., (2014). Hormonal responses after resistance exercise performed with maximum and sub-maximum movement velocities. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, 39:351-357.
  7. Volaklis KA, Smilios I, Spassis AT, Zois CE, Douda HT, Halle M, Tokmakidis SP., (2015). Acute pro- and anti-inflammatory responses to resistance exercise in patients with coronary artery disease: a pilot study. J Sports Sci Med, 14(1):91-7.
  8. Smilios I, Myrkos A, Zafeiridis A, Toubekis A, Spassis A, Tokmakidis SP., (2018). The Effects of Recovery Duration During High-Intensity Interval Exercise on Time Spent at High Rates of Oxygen Consumption, Oxygen Kinetics, and Blood Lactate. J Strength Cond Res. 2018 Aug; 32(8): 2183-2189. doi: 10.1519/JSC.0000000000001904.